مقالات

تراورتن سنگ آهکی است که در اثر فعالیت چشمه های آب گرم تشکیل می شود . بطور کلی در طی فرآیند تشکیل ذخایر تراورتن، آب های گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی به ویژه سنگ آهک عبور می کنند و به دلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم موجود در این سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی با خود به سطح زمین منتقل می کنند.

ایران جزو کشورهای غنی از لحاظ سنگ های تزئینی در دنیا می باشد و بیش از یکصد نوع سنگ تزئینی شامل انواع مرمریت ها، گرانیت ها و مرمرها در کشور استحصال می شود.
 بیش از یك هزار واحد معدنی سنگ تزئینی و پنج هزار واحد فرآوری سنگ تزئینی سنتی در ایران فعال است که  سالانه بیش از ۱۳میلیون تن سنگ تزئینی در كشور تولید می کنند و به گفته یك عضو هیات مدیره انجمن سنگ كشور، هم اكنون حجم قابل توجهی از سنگ های استحصالی در معادن كشور تبدیل به سنگ لاشه و دور ریز می شود كه قابلیت حمل به كارخانه های فناوری سنگ تزئینی را ندارد.

سنگ تزئینی امروزه در بسیاری از ساختمان ها به عنوان زیباسازی و دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شوند. این سنگ ها در انواع و ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند. این مقاله به راهنمای خرید و نصب سنگ تزئینی و نکاتی که در نگهداری آن باید انجام داد، می پردازد.

 

مساحت سنگ تزئینی

طول و ارتفاع ناحیه مورد نظر را در هم ضرب کنید. تمام فضاهای باز مثل پنجره ها و درها را از این مقدار کسر کنید. مقدار سنگ های گوشه ای ار از این مقدار کم کنید.

استفاده از سنگ‌های ساختمانی به‌خصوص سنگ‌های تزئینی در ساختمان‌ها و بناهای عمومی در سال‌های اخیر رونق زیادی یافته است. تنوع این سنگ‌ها باعث شده است که تنها جنبه انتخاب سنگ، رنگ یا قیمت آن باشد که کشور ایران دارای معادن بسیار فراوان سنگ‌های ساختمانی است به‌طوری‌که تنوع، ساخت، رنگ این سنگ‌ها و تفاوت‌های آنها غنای زیادی به این معادن داده است، که وجود چنین معادنی مصرف داخلی را جوابگو است و فقط هنوز در زمینه صادرات توفیق آن چنان نداریم و عمده صادرات این معادن فروش به ‌صورت سنگ کوپ است که در کنار این معادن محلات نیز یکی از قطب‌های سنگ ایران است که با وجود معادن متعدد و کارخانه‌های فراوانی بستر مناسبی از قطب سنگ در این منطقه فراهم شده است.

سنگ های مرمر با نام تجاری انیکس و از کلمه یونانی marmoros به معنی درخشان آمده است، سنگ مرمر نوعی آهک است که به رنگهای مختلف یافت می شود. این سنگها در بر گیرنده کانیها و اگر گانتهای کانیهای رنگارنگ بوده خصوصیات اساسی آنها رنگ زیبا و جلای خوب می باشد. سنگ های مرمر قابلیت صیقل پذیریه بالایی دارند و تا حد جلای آیینه ای صیقل پذیرند. از زمان قدیم تا کنون در ساختمان سازی کاربری داشته است.  به طور اخص در نمای داخلی، دکوراسیون، پله ها، ستون و کف به کار می برند. سنگ های مرمر درتزئین ساختمانهای بزرگ و مجسمه ها مواد اولیه منحصر به فرد بوده و بین 15 الی 20 سال اخیر سنگهای تزئینی و قیمتی به علت افزایش روزافزون صنایع مختلف جوابگوی نیازهای آنها نبوده است.

سنگ ‌های مورد استفاده در کارهای ساختمانی باید دارای مشخصات زیر باشند:
1. بافت سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد، یعنی بدون شیار، ترک و رگه‌های سست باشد (کرمو نباشد).
2. بدون هرگونه خلل و فرج باشد.

3. پوسیدگی نداشته باشد.
4. یکدست، یکنواخت و همگن باشد.

5. سنگ ساختمانی نباید آب زیاد جذب کند، لذا نباید:
الف- در آب متلاشی یا حل شود.
ب- تمام یا قسمتی از آن بیش از ۸ درصد وزن خود آب بمکد.

دوره های کهن سنگی و پارینه سنگی نشان دهنده دوره هایی است که در آن کاربرد سنگ بر فلز و دیگر مصالح مقدم می باشد. آثار خانه های از سنگ چیده شده متعلق به 7000 پیش در شمال ایران موجود می باشد. خواص عمومی و کاربری سنگها را به طور کلی از نظر منشاء تشکیل به سنگهای آذرین، رسوبی و دگرگون دسته بندی می کنند.
در بررسی خواص عمومی سنگ ها مواردی مانند مقاومت در برابر کشش، تحمل فشار، نفوذپذیری، انتشار امواج، پایداری و در نظر گرفتن امتداد لایه بندی و سطوح ضعیف در عملیات که باید در این مورد گفت که سنگها نوعا دارای سطوحی هستند که در آنها نیروی چسبندگی و اتصال دانه ها نسبت به لایه های دیگر کمتر و یا حداقل است.

 

سنگ تراورتن از جمله سنگ های آهکی متبلور است که در اثر تبخیر آب بی کربنات کلسیم در چشمه های آب گرم تشکیل می شود. به طور کلی سنگ های  آهکی دارای بافت متغیری هستند ولی اکثر آن ها ریزدانه اند. آن هایی که درشت دانه هستند متشکل از بلورهای درشت یا قطعات فسیل اند. انواع ریزدانه قابلیت پرداخت بهتری دارند و پایداری آن ها در برابر هوازدگی بهتر است. سنگ های آهکی و دولومیت های متراکم و همین طور آن هایی که فاقد ناخالصی اند دارای دوام خوبی هستند ولی دوام آن ها از گرانیت ها و ماسه سنگ های متراکم کمتر است. سنگ آهک در ابتدا با فرآیند حل شدن هوازده می شود.

کاتالوگ محصولات

 

جهت دریافت کاتالوگ محصولات صنایع سنگ اطلس روی آیکون زیر کلیک نمایید.

 

کاتالوگ محصولات

تماس با ما

آدرس: محلات، دو راهی آبگرم، قطب صنعتی صدریه، صدریه 6،صنایع سنگ اطلس

 

خط ویژه :

44 11 23 43 086

تلفن همراه:

  9181659090-  09126854175

پست الكترونيكی:

AStoneF@Hotmail.com